10 ciekawostek o Olkuszu
Jak dobrze znasz nasze miasto?
Chyba każda miejscowość w Polsce, nawet najmniejsza wieś, ma jakieś tajemnice czy ciekawostki. Olkusz, jako miasto powiatowe ma ich całe mnóstwo. Jednakże, czy żyjąc sobie z dnia na dzień zdajemy sobie sprawę, jaką głębię kryje nasze miasto? Idziemy o zakład, że wiele ciekawostek, które dzisiaj przytoczymy nie było znanych przynajmniej części naszych Czytelników. Dzisiejszy wpis to także coś ciekawego dla osób chcących Olkusz odwiedzić.
Olkusz – 10 interesujących faktów
Ciekawostka nr 1. W 1968 roku Olkusz został sfotografowany przez amerykańskiego satelitę wywiadowczego. Choć zdjęcie jest czarno-białe, widać na nim dokładnie miasto w całej okazałości. Bardzo wyraźnie wyróżniają się ulice przebiegające przez miasto, a także linia kolejowa.
Ciekawostka nr 2. Olkusz posiada aż sześć współpracujących z nim miast partnerskich. Leżą one w Niemczech, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii, a dwa we Włoszech.
Ciekawostka nr 3. Nazwa miasta ulegała ewolucji. W XIII wieku zwano je Lcuhs, Hilcus, w XIV w. Helcus i Ylcus, a w XV w. Elcus i Olkusch. Ta ostatnia nazwa jest najbardziej podobna współczesnej.
Ciekawostka nr 4. Cesarz Karol IV gościł tu w 1364 roku. Jechał wówczas do Krakowa na swój ślub z Elżbietą, wnuczką Kazimierza III Wielkiego.
Ciekawostka nr 5. Na starym cmentarzu w Olkuszu spoczywa włoski bohater narodowy, pułkownik Francesco Nullo.
Ciekawostka nr 6. W średniowieczu Olkusz był bardzo ważny dla polskich królów. Świadczy o tym fakt, że już w XIV wieku Olkusz otrzymał status Królewskiego Miasta Korony Polskiej, co wówczas nie było takie częste.
Ciekawostka nr 7. Powierzchnia Olkusza wynosi 25,65 km2, a liczba mieszkańców w 2019 roku wyniosła 35 170.
Ciekawostka nr 8. Czy wiesz dlaczego Olkusz nazywany jest Srebrnym Miastem? Otóż w średniowieczu w mieście i okolicach główną gałęzią przemysłu było wydobycie srebra.
Ciekawostka nr 9. Z Olkusza pochodzi wiele sławnych osób. Niegdyś byli oni naukowcami i rektorami Akademii Krakowskiej.
Ciekawostka nr 10. W Olkuszu funkcjonuje aż pięć różnych związków wyznaniowych: Kościół katolicki, Kościół polskokatolicki, Świadkowie Jehowy, Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.