Przyroda dla potomnych
Tereny zielone pomimo przemysłu
Bukowno w powiecie olkuskim do gmina dość dobrze uprzemysłowiona. Ludziom nie brakuje tutaj pracy w przedsiębiorstwach i fabrykach, natomiast jest też gdzie wypoczywać. To za sprawą dużych połaci terenów zielonych, które w tej okolicy służą wypoczynkowi oraz rekreacji. Lasy pokrywają tutaj łączną powierzchnię 4 666 ha, natomiast procent lesistości wynosi aż 72. Jest to znacznie powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej.
Taki stan rzeczy nie byłby możliwy bez wieloletniej rekultywacji wyrobisk piasku w kierunku leśnym. Naukowcy, praktycy oraz leśnicy podchodzą do tego tematu na poważnie i z pełnym zaangażowaniem. Dzięki ich ciężkiej pracy na terenie gminy Bukowno istnieje taka działalność górnicza, która jednocześnie nie niszczy przyrody.
Proces rekultywacji jest inwestycją dla przyszłych pokoleń. Wszyscy jesteśmy świadomi, że zastaliśmy Planetę Ziemię w konkretnym stanie po naszych przodkach, natomiast zdajemy sobie sprawę, że po nas przejmą ją nasi potomkowie. Rekultywacja przywraca wartość przyrodniczą terenom, na których odbywa się działalność wydobywcza. W przypadku Bukowna polega ona na odtwarzaniu terenów leśnych w miejscach, gdzie ten las był przed eksploatacją złóż piasku.
Służby leśne sprawują nadzór
Realizowanie rekultywacji odbywa się pod nadzorem służb leśnych. Dbają one nad prawidłowym przebiegiem procesu, natomiast nie zapominają o istniejącej już przyrodzie. Ważne jest tutaj odpowiednie przygotowanie gleby do sadzenia młodych drzew. Na przykład mało kto wie, że taką glebę warto użyźnić chociażby humusem, który wpływa pozytywnie na wzrost.
Nie braknie zbiorników wodnych
Przy tym wszystkim w procesie rekultywacji nie braknie małych zbiorników wodnych. Wprowadzają one bioróżnorodność na danym terenie, natomiast zapewniają również drzewom odpowiedni wzrost. W celu powstania takich zbiorników wodnych niezbędne jest zlokalizowanie nisko opadających terenów. To właśnie tam gromadzi się woda, chociażby z deszczu. Są to idealnie miejsca do powstawania małych zbiorników wodnych.