Drugi etap renowacji kościoła św. Jana Chrzciciela w Porębie Górnej został zakończony
Niedawno ukończono drugą fazę prac konserwatorskich, dotyczących warstw malarskich, w kościele dedykowanym św. Janowi Chrzcicielowi, położonym w malowniczej Porębie Górnej. Tym razem prace obejmowały estetyczną renowację polichromii znajdującej się w prezbiterium świątyni oraz odkrycie fresków na ścianach nawy. Efekt prac oceniono jako wybitnie estetyczny, a także podkreślono wysoką jakość wykonania zadań. Wspomniane prace zostały sfinansowane dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także samorządu województwa małopolskiego.
24 listopada tego roku odbyło się spotkanie komisji konserwatorskiej składającej się z: Joanny Hiżyckiej – delegatki Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Bogdana Czesaka – zawodowego konserwatora dzieł sztuki, ks. Piotra Bardo – proboszcza parafii w Porębie Górnej oraz Radosława Kuś – przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W trakcie spotkania dokonali oni odbioru prac, które były kontynuacją działań rozpoczętych w poprzednim roku.
Warto przypomnieć, że podczas przeprowadzonych badań konserwatorskich odkryto na ścianach prezbiterium i nawy kościoła w Porębie Górnej zachowane warstwy malarskie pochodzące z różnych okresów historycznych. Pierwsza murowana świątynia na tym miejscu powstała na przełomie XIV wieku, a przez następne stulecia była nieustannie rozbudowywana i zdobiona. Po konsultacji ze służbami konserwatorskimi zdecydowano o renowacji najlepiej zachowanej dekoracji malarskiej pochodzącej z końca XIX wieku. Polichromia ta przedstawia powtarzające się elementy ornamentacyjno-geometryczne, które zostały wykonane za pomocą metody patronowej. Metoda ta polega na wycięciu ażurowego wzoru w tekturze, przez który następnie nanosi się powtarzający się motyw dekoracyjny. Stylizacja tej polichromii nawiązuje do wzorów dawnych tkanin, które były zawieszane na ścianach świątyni lub skórzanych kurdybanów.