Dni otwarte kopalni piasku w Bukownie
Fascynująca historia piasku
Piasek, który znalazł się w Bukownie pochodzi z topniejącego lądolodu a jego historia sięga 150 tys. lat. Pośród piasku można znaleźć rozmaite skamieliny, na przykład muszle a także odnaleźć minerały. Dni otwarte kopalni piasku w Bukownie przypadły na 17 lipca i brało w nich udział blisko 100 uczestników. Goście przyjechali z Katowic, Tychów, Krakowa, Rzeszowa, Piekar Śląskich, Sławkowa oraz Olkusza. Wycieczkowiczów oprowadzali pracownicy kopalni, którzy jednocześnie opowiadali o swojej pracy jak i o historii piasku.
Odkrywcy piaskowych skarbów
Uczestniczy mogli na własną rękę poszukać skarbów, zakopanych w piasku. Jako, że najstarsze złoża pochodzą z okresu prehistorycznego, wśród piasku znalazły się rozliczne skamieniałości.
Wykorzystanie piasku
Współcześnie piasek jest bardzo ważnym materiałem wykorzystywanym w przemyśle. Używa się go w budownictwie, sporcie, branży odlewniczej, szklarskiej oraz w energetyce. Piasek wydobywany jest w kopalni za pomocą jednonaczyniowych koparek. Później przechodzi on hydroklasyfikację. Ten proces dzieli piasek na różne frakcje, które różnią się od siebie właściwościami oraz uziarnieniem. Kiedy już jest gotowy, wędruje on do lokalnych odbiorców.
Legenda o piasku
Choć wiadomo, że piasek znalazł się w gminie Bukowno poprzez wodę z lądolodu, która go tu naniosła, nie zawsze było to takie oczywiste. Jeszcze przed okresem rozwoju nauk historyczny i archeologicznych funkcjonowała wśród miejscowych legenda. Mianowicie nad okolicą miał przelatywać diabeł, który dźwigał na plecach wór pełen piasku. Jednakże, że wór był ciężki, diabeł obniżył lot, a w konsekwencji zahaczył worem o wieżę kościelną. Wór się rozdarł, a piasek rozsypał się i pokrył pola od Błędowa przez Klucze aż do Bukowna.