Powiat odrzucił tzw. „wilcze oczy”
Czym są „wilcze oczy”?
Policja oraz samorządy nieustannie walczą o to, aby na naszych drogach było jak najbezpieczniej. Niedawno weszły nowe przepisy, które zaostrzyły kary dla kierowców przekraczających prędkość. Również profilaktyka oraz słowa przestrogi są metodami eliminacji zagrożenia na drogach. Jednakże jest coś, z czym czasami trudno walczyć. To nieprzewidziane wtargnięcie zwierząt leśnych na jezdnię. Jest to szczególnie niebezpieczne po zapadnięciu zmroku. Wilcze oczy to dodatkowe oznakowanie odblaskowe ustawione wzdłuż drogi. Kiedy z naprzeciwka nadjeżdża samochód, wilcze oczy odbijają światło reflektorów na przeciwległą stronę. Ma to na celu odstraszyć zwierzęta przed nagłym wejściem pod koła pojazdu.
Jaki jest cel wilczych oczu?
Docelowo wilcze oczy mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo kierowców na drogach. W przypadku wybiegnięcia zwierzęcia na jezdnię kierowca najczęściej nie ma szans na to, aby odpowiednio szybko wykonać manewr i uniknąć zderzenia. Kiedy już dochodzi do wypadku wówczas nie tylko pojazd może ulec poważnemu uszkodzeniu. Może to także doprowadzić do dalszych konsekwencji, takich jak np. zderzenie z drzewem. Wilcze oczy były inicjatywą obywatelską. Mieszkańcy powiatu olkuskiego chcieli, aby na odpowiednich odcinkach pojawiły się wilcze oczy w celu poprawy bezpieczeństwa.
Co postanowili radni?
Rada Powiatu odrzuciła pomysł instalacji wilczych oczu na wybranych odcinkach dróg powiatu olkuskiego. Taka decyzja nie zapadła jednak ze względu na brak chęci poprawy bezpieczeństwa w powiecie. Wszystkiemu na drodze stanęły przepisy. Otóż, jak się okazuje nie można instalować takich oznaczeń jak wilcze oczy na drogach publicznych. Proponowane odcinki, czyli drogi Olkusz-Bukowno oraz Olkusz-Wolbrom musiałyby być drogami wewnętrznymi, których nie zalicza się do żadnej kategorii dróg publicznych.
Szkoda, że ten pomysł nie wszedł w życie, bo jak podaje Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu co roku dochodzi w powiecie od kilku do kilkunastu groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt.