Solankowy balans zdrowia w Olkuszu
Rekreacyjno-sportowy kompleks Czarna Góra, położony w Olkuszu, jest miejscem, gdzie wkrótce powstanie tężnia solankowa. Olkusz, usytuowany na jurze krakowsko-częstochowskiej, szczyci się podłożem wapiennym. Jak informuje Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, badania naukowe wykazały, że woda pitna o wysokiej zawartości wapnia może hamować proces przyswajania jodu przez przewód pokarmowy. Właśnie tu z pomocą przychodzi planowana do budowy tężnia solankowa.
Choć tężnie najczęściej związane są z obrazem uzdrowisk, trend ich budowania rośnie również w mniejszych miastach Małopolski Zachodniej. To zasługa korzyści zdrowotnych płynących z tych konstrukcji – mają one bowiem zbawienny wpływ na układ oddechowy oraz działają jako skuteczna profilaktyka wielu chorób.
Wielość badań potwierdza, że nadmierna ilość wapnia w wodzie pitnej może ograniczyć absorpcję jodu w układzie pokarmowym. Prognozy twierdzą, że tężnia solankowa o rozmiarach zaplanowanych do wybudowania w Olkuszu, jest w stanie zrekompensować wszystkie niedobory jodu w ciągu jednej godziny, co stanowi równowartość całodniowego pobytu nad morzem.