Olkusz uczcił 17 września
Miasto pamiętało
17 września w piątek w Olkuszu odbyły się skromne obchody rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę. W wyniku działań II wojny światowej ucierpiało wiele polskich miast, natomiast Olkusz doznał szkód w sposób szczególny. Dlatego też w związku z 82 rocznicą inwazji radzieckiej władze miasta i mieszkańcy postanowili upamiętnić to wydarzenie pod pomnikiem poświęconym Poległym za Ojczyznę. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i organizacji kombatanckich, natomiast nie zabrakło także delegatów z Schwalbach Am Taunus. Jest to niemieckie miasto partnerskie Olkusza.
Clou uroczystości
W trakcie obchodów głos zabrał Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. Mówił on o potrzebie wspólnych obchodów takich rocznic. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na ważność miejsca uroczystości. Pomnik jest poświęcony ofiarom II wojny światowej. Zginęli oni pomordowani przez faszystów, natomiast nie wolno zapominać też o tych, którzy padli ofiarą sowietów. Spotkanie, ze względu na udział w nim niemieckiej delegacji było bardzo symboliczne. Burmistrz przywołał słowa papieża Jana Pawła II: „Nigdy więcej wojny!”. Podkreślił potrzebę tego, aby wszyscy wypowiadali je głośno zwłaszcza przy okazji takich świąt.
Następnie głos zabrał Gunter Pabst, który jest Honorowym Obywatelem Miasta Olkusza. Przypomniał on o tragedii II wojny światowej, natomiast szczególną uwagę zwrócił na bohaterstwo ludzi z tamtego okresu oraz na dramat, jaki padł wówczas na miasto Olkusz. Później wszyscy uczestnicy złożyli hołd pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę. Uczcili pamięć poległych minutą ciszy oraz złożyli symboliczne wiązanki kwiatów.
Należy zawsze pamiętać
17 września 1939 roku Armia Czerwona na rozkaz Stalina dokonała inwazję na Polskę. Bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny w sposób jak najbardziej haniebny Rosjanie złamali postanowienia paktu o nieagresji z 1932 roku. Przyczynił się do tego zawarty potajemnie pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku.