Jak być bezpiecznym w internecie?
Spore zagrożenia w sieci
Jak wszyscy doskonale wiemy w realnym świecie zewsząd mamy bardzo różne zagrożenia. Czy to w ruchu drogowym, czy to w tłumie, kiedy ktoś może próbować nas okraść czy wtedy, kiedy samotnie przechadzamy się w podejrzanej dzielnicy już po zmierzchu. Wiemy, że nie wolno podchodzić do agresywnych psów, nie wdawać się w dyskusję z pijanymi osobami i reagować kiedy ktoś stosuje przemoc wobec drugiego człowieka. Jeśli znamy te i inne zasady możemy stosunkowo bezpiecznie przejść przez życie. Ale oprócz tego wszystkiego codziennie poruszamy się w ogromnej przestrzeni – wielkim polu na którym czyhać mogą na nas z pozoru niezauważalne zagrożenia.
Mowa tu oczywiście o internecie oraz o cyberprzestępstwach. Dlaczego jest to aż tak ważne? Mianowicie dlatego, że w internecie praktycznie na każdego czai się coś groźnego. Dziecko może paść ofiarą pedofila. Osoba starsza może obdarzyć zaufaniem niewłaściwą osobę i stracić wszystkie pieniądze. A dorośli – niby na co dzień uważni i roztropni – często nabierają się na sztuki oszustów i innych cyberprzestępców. Warto zatem aby poznać także zasady bezpiecznego poruszania się w sieci i to od najmłodszych lat. Dlatego też olkuscy policjanci postanowili przeprowadzić akcję uświadamiającą wśród dzieci.
Szczegóły akcji
Akcja miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Olkuszu. Do dzieci przyszli policjanci, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką. Akcja nosiła nazwę „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie”. Funkcjonariusze podjęli tę akcję, gdyż taką potrzebę do olkuskiej policji już wcześniej zgłaszali rodzice oraz nauczyciele. Dwoje policjantów spotkało się z uczniami klas VII oraz VIII 6 maja, w piątek. Zwracali oni uwagę na to, że w sieci każdy może pozostać anonimowy. Zawsze można wykreować dowolny wizerunek czy podać na swój temat nieprawdziwe dane. Dzieci dowiedziały się także o tym, jakie nowe widzimy formy cyberprzestępstw. Policjanci poinstruowali także uczniów jak reagować, gdy są świadkami cyberprzestępstw oraz co powinni zrobić, kiedy sami padną ofiarą cyberprzestępcy.