Realizacja projektu modernizacyjnego stacji kolejowej w Olkuszu: inwestycje i zmiany
Po długim czasie oczekiwania, prace remontowe na stacji kolejowej w Olkuszu zaczęły się w marcu i postępują zgodnie z planem. W skład prac wchodzi m.in. demontaż starej kładki, która zniknęła już z panoramy miasta. W zamian za nią, powstanie podziemne przejście zapewniające dostęp do peronów, jednak dostępne będzie tylko od ulicy Króla Kazimierza Wielkiego. Możliwość dotarcia na stację od strony ulic Kolejowej i Na Skarpie, którą pamiętają niektórzy mieszkańcy, nie jest przewidziana w obecnych planach Polskich Kolei Państwowych (PKP).
Chcemy przypomnieć, że PKP ogłosiło, iż jako część trwającej ponad dwa miesiące przebudowy stacji kolejowej w Olkuszu, planowane jest utworzenie dwóch nowych peronów. Będą one miały odpowiednio 400 i 500 metrów długości i zostaną wyposażone w szereg udogodnień takich jak wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz specjalne oznakowania dla osób niedowidzących czy słabo widzących.
W ramach realizacji projektu przewidziano również stworzenie podziemnego przejścia, które będzie dostępne dla osób o ograniczonej mobilności dzięki zainstalowanej windzie. Inwestycja PLK S.A. obejmuje kompleksowe prace modernizacyjne obejmujące pięć torów wraz z siecią trakcyjną oraz poprawę infrastruktury telekomunikacyjnej, energetycznej i systemu sterowania ruchem kolejowym. Planowany termin zakończenia wszystkich prac to koniec przyszłego roku.