Górnictwo tradycją powiatu
Ważny element historii
„Pomorzany” to kopalnia, która uległa likwidacji. Jest to konsekwencja przechodzenia z takiego rodzaju paliwa, jakim był węgiel na bardziej ekologiczne źródła paliwa. Likwidacja dotyka kopalń w całej Polsce, natomiast „Pomorzany” to ostatnia kopalnia na ziemi olkuskiej. Jej praca wiązała się z bardzo głęboką tradycją. Mianowicie już w czasach średniowiecznych na tych terenach wydobyciem zajmowali się gwarkowie. Górnictwo kwitło przez wieki, natomiast apogeum osiągnęło w XX wieku. Nie ma więc żadnych wątpliwości, iż jest to bardzo ważny element historii powiatu olkuskiego. Historii, która, niestety może ulec zapomnieniu.
Ocalić od zapomnienia
Pojawia się zatem pytania: co zrobić aby ocalić dziedzictwo górnicze na terenie powiatu olkuskiego? Na filmie historyka, Jacka Sypienia można dokładnie zobaczyć jak wyglądała historia górnictwa w Olkuszu w XX wieku. Dotyczy to także kopalni „Pomorzany”, która pracowała nieprzerwanie od 1974 roku. Obecnie trwa jej likwidacja. Co ciekawe, zarówno historycy jak i władze powiatu są zgodni co do tego, że należy ocalić jeden z szybów kopalni. Mowa tutaj mianowicie o szybie „Chrobry”.
Na sesji rady powiatu pojawiła się propozycja powołania do życia fundacji, która miałaby za zadanie ochronić dziedzictwo górnicze na terenie powiatu olkuskiego. Zachowałaby ona szyb „Chrobry” wraz z całą jego infrastrukturą. Byłoby to niezwykle ważne z tego powodu, że można by przyszłym pokoleniom pokazywać jak niegdyś działało górnictwo na tych terenach. Fundacja miałaby się utrzymywać ze środków lokalnych samorządów, m.in. miasta Olkusz, gmin Bolesław, Bukowno i Klucze.
Ma powstać także muzeum
Ciekawym pomysłem jest także powołanie do życia Muzeum Historii Najnowszej. Muzeum miałoby co robić, ponieważ na terenie powiatu olkuskiego znajduje się ok. 200 miejsc, które służyły niegdyś w celach wydobywczych. W Muzeum każdy mógłby podziwiać dawne tradycje górnicze oraz zapoznać się z nowoczesnymi technikami wydobywczymi. Jeżeli chodzi o Polskę to byłby to fenomen ogólnokrajowy.
Sprawdź, co nowego słychać w Krakowie na stronie halokrakow.pl